Їм 1,5 років: у Луврі показують ікони з музею Ханенків

Уперше за понад десять років у паризькому музеї відкрили виставку з України

У паризькому Луврі уперше за понад десять років відкрили виставку з експонатами з України. Востаннє український проєкт там показували у 2012 році – це були скульптури Йогана Пінзеля. 

Зараз у Луврі показують синайські ікони з колекції Музеї Ханенків, яким понад півтори тисячі років. Це п’ять ікон шостого-сьомого століття: «Святі Сергій і Вакх», «Святий Іоанн Хреститель», «Богородиця з Дитям» і «Святі Платон і Гликерія», а також мікромозаїчна ікона Святого Миколая кінця 13 століття.

Ця колекція ікон не часто кудись їздила – будь-які рухи, кліматичні й фізичні зміни недобре впливають на такі старі речі.

Це перша виставка в майбутньому відділі мистецтв Візантії. Лувр планує його відкрити у 2027 році та презентувати 13 000 експонатів. Виставка ікон із Музею Ханенків триватиме до шостого листопада, а після неї ікони досліджуватимуть як зразки візантійського мистецтва.

Ікона Святого Миколая виконана у техніці мікромозаїки.

Ікону Святого Миколая кінця XII століття, виконану в техніці мікромозаїки – зображення знаменитого святого складене з малесеньких різнокольорових камінчиків – засновники музею привезли з однієї зі своїх численних подорожей. Вона входить до найціннішого фонду музею, який евакуювали в першу чергу – на початку повномасштабної війни.

вятих Платона та Гликерію зобразили на іконі як мучеників.

Також директорка музею зауважила, що у Луврі виставлять чотири особливо цінні ікони VI-VII ст. з Музею Ханенків – так звані «синайські». Тобто походять Синайського півострова, де за біблійною легендою розташована гора Моісея Синай. Нині це частина Єгипту.