Чорногрія: які умови для українців пропонує країна

Чорногорія: правила в’їзду і можливості для українських біженців

Світ продовжує підтримувати Україну, надаючи прихисток тим, хто рятується від війни, яку розпочала росія. 

Усі біженці з України отримують в країні тимчасовий захист. Режим відкритих кордонів дозволяє  перебувати в Чорногорії до року і мати безперешкодний доступ до реалізації права на освіту, охорону здоров’я та працю.

ПРАВИЛА В’ЇЗДУ

– паспортний документ

В’їзд в Чорногорію можливий за:

– дійсним біометричним чи не біометричним закордонним паспортом, а також його копією;

– внутрішнім паспортом у формі книжки чи id-картки, а також їх копіями;

– дітям до 18 років за свідоцтвом про народження.

! У разі виникнення будь-яких проблем при в’їзді із недійсними чи відсутніми документами, можете скористатися опцією – прямо на кордоні у поліції попросити про тимчасовий захист чи притулок (azil). В такому випадку, громадян України мають пропускати із наявними документами. Рекомендуємо громадянам України користуватися спеціальним механізмом тимчасового захисту, активованого для українців.

! Якщо у вас є закордонний паспорт, який закінчив свою дію, ви можете його продовжити, за новим тимчасовим порядком, в будь-якому українському Посольстві чи Консульстві до моменту в’їзду в Чорногорію.

– COVID документ

Для в’їзду до Чорногорії не потрібно підтвердження вакцинації або тесту, в’їзд вільний.

– в’їзд з тваринами

За інформацією Посольства в’їзд з тваринами дозволяється із будь-якими наявними документами на тварину або без таких.

ПРАВИЛА ПЕРЕБУВАННЯ

Отримання тимчасового захисту в Чорногорії:

1. Під дію тимчасового захисту в Чорногорії підпадають всі громадяни України, а також інші окремі категорії;

2. На тимчасовий захист можна податися в незалежності від дати в’їзду і строку перебування в Чорногорії. Можна податися якщо ви реєструвалися / не реєструвалися як турист, якщо ви вже подавали документи на боравак чи притулок. Жодних обмежень, подаватися можуть всі.

3. Строк дії тимчасового захисту – один рік з можливістю його продовження.

4. Права, гарантії та можливості:

— охорона здоров’я (безоплатна медицина в державних установах);

— початкова та середня освіта (лише школа, дитячі садки не входять);

— робота;

— возз’єднання родини.

! Детальніше щодо цих прав та як ними скористатися – дізнавайтесь у кризисних штабах допомоги українцям.
5. Жодних обмежень, в тому числі у праві вільного пересування по країні та зміні місця проживання/роботи немає. Ви можете в будь-який час повернутися в Україну (тимчасовий захист автоматично припиняє дію). Ви можете також вільно виїжджати за кордон, але перед поїздкою ви маєте повідомити Міністерство Внутрішніх Справ Чорногорії щодо причин та тривалості такої поїздки.
6. Процедура. Необхідно звернутися до обласних підрозділів Міністерства Внутрішніх Справ Чорногорії з усіма наявними документами за місцем свого перебування. Всі особи від 18 років подають заяви індивідуально, батьки додатково подають заяви на своїх дітей до 18 років. Після подання заяви проводиться фотографування та зняття відбитків пальців, та видається підтвердження щодо звернення за отриманням тимчасового захисту. Далі встановлений строк до 30 днів, для проведення перевірок, передбачених законодавством. Після отримання позитивного результату перевірки особам видається довідка на один рік про отримання статусу іноземця, що знаходиться під тимчасовим захистом в Чорногорії.
! З підтвердженням щодо звернення за отриманням тимчасового захисту, а також довідкою про отримання тимчасового захисту ви звертаєтесь до відповідних інституцій щодо реалізації гарантованих прав (до лікарні, школи, тощо).
! Всі особи, хто не має закордонного паспорту, мають попередньо звернутися до Посольства за отриманням тимчасового документу особи.
! Перш ніж звертатися напряму до Міністерства ми радимо спершу звернутися до кризових штабів допомоги українцям, де вам буде надана вся інформація, а також де ви можете заповнити заяву та зробити копії своїх документів, для прискорення проходження процедури у Міністерстві.

Перебування в Чорногорії в якості туриста

Реєстрація на тимчасовий захист не є обов’язковою для громадян України, які мають біометричний паспорт. Ви можете перебувати в Чорногорії з біометричним паспортом в якості туриста, не претендуючи на права, надані тимчасовим захистом. Для цього необхідно зареєструватися в місцевій туристичній організації вашого міста і сплатити туристичний збір протягом 24 годин з моменту в’їзду. Туристичний збір складає 1 євро на день. Ви можете перебувати в Чорногорії по безвізовому режиму 90 днів.

Якщо  потрібна будь-яка допомога:

1) заповнюєте гугл-таблицю запосиланням
2) пишете про свою проблему в групі «Захист Українців в Чорногорії»
— на Facebook
— у Telegram
3) звертаєтесь за допомогою до відділення Червоного Хреста у вашому місті та кризисних штабів допомоги українцям в Чорногорії:
— Подгориця – вул. Balšica 1-5, в офісі туристичної агенції Jet Travel
Графік роботи з 10 до 18 з понеділка по п’ятницю.
Телефон уточнюється.
— Будва – відкриття орієнтовно з 28 березня. Чекайте на деталі.
— Бар – бульвар революції 10А, в приміщенні Почесного консульства Грузії в Чорногорії.
Графік роботи з 10 до 18 з понеділка по п’ятницю, субота з 11 до 15, неділя (за потребою по дзвінкам).
Телефон +38230550891
— Тіват – приміщення reDLis.
Графік роботи з 12 до 17 з понеділка по п’ятницю.
Телефон +38268379983, +380660602651 (Telegram/Viber).
— Херцег-Нові – Ядранська магістраль, будинок Інтермедіка, в приміщенні Червоного Хреста.
Графік роботи з 10 до 13 з понеділка по п’ятницю.
Телефон +382-69-573-208.
! Якщо протягом розумного часу ніхто з представників української громади не відгукнувся на ваше прохання щодо надання допомоги, звертайтеся до Посольства за телефоном +382-20-320-400 або електронною поштою ukr.emb.me@gmail.com У термінових та надзвичайних випадках у Viber на номер +382-67-69-86-86.
Сторінка Посольства у Facebookhttps://cutt.ly/sSHmg6N
Сторінка Консула у Facebook https://cutt.ly/jSHmvPw
Щодо консульського прийому https://cutt.ly/nSHmE5h
Щодо тимчасового порядку, який дозволяє продовжувати строк дії закордонних паспортів та вклеювати фотокартки дітей в закордонний паспорт батьків
Дистанційні платформи для навчання
Про кризові штаби допомоги українцям в Чорногорії
Також пропонуємо ознайомитися з цим інформаційним документом, який створений з ціллю допомогти біженцям у комфортній адаптації при прибутті в Чорногорію, а також для структурованої координації допомоги. Тут зібрані відповіді на найчастіші запитання, при переїзді, рекомендації магазинів і ресторанів з коментарями від української діаспори, корисні контакти.