Німеччина змінила умови для українських переселенців

Розповідаємо, як у Німеччині поліпшили соціальні гарантії для переселенців, та на що можна розраховувати українцям.

Переселенці з України мають змогу отримувати базові соціальні виплати. У середньому сума таких виплат сягає 400 євро на місяць. Все це у рамках програми соціального забезпечення Hartz VI. Крім цього, буде легший доступ до центрів зайнятості, охорони здоров’я та курсів німецької мови. 

Допомога біженцям у Німеччині з України — як їхати

Для того, щоб опинитися на території країни, українцям не потрібен біометричний паспорт або віза — можна в’їхати за внутрішнім документом (для дорослих) і за свідоцтвом про народження (для дітей). Це стосується всіх осіб, які перебували на території України 24 лютого. Найбільш поширений варіант — приїхати до Німеччини на поїзді. Вони йдуть зі станцій в Гдині, Познані, Варшаві, Пшемислі, Кракові і Вроцлаві в Польщі, з Будапешта в Угорщині і з Праги в Чеській Республіці. Більшість поїздів з Польщі прямують до Берліна, проте деякі йдуть і до Франкфурта на Одері, Котбуса і Ганновера. З Будапешта вони йдуть через Відень в Мюнхен, Нюрнберг або Пассау, а з Праги в Дрезден.

Для українців проїзд на поїзді безкоштовний, квиток не потрібен. Під час проїзду волонтери надають харчування, медичну допомогу та всі необхідні речі аж до зарядки для телефону. На вокзалі ви можете звернутися до поліцейських, якщо відчуваєте, що вам потрібна допомога.

Якщо ви хочете поїхати в інше місто, ви можете придбати безкоштовний квиток на вокзалі і відправитися в Бельгію, Данію, Францію, Люксембург, Нідерланди, Австрію, Польщу, Швейцарію, Словаччину, Чехію і Південний Тіроль. Також іноді волонтери розвозять українців в інші федеральні землі, щоб Берлін не відчував перенасичення біженцями.

Документи для перетину кордону та реєстрація

Ви можете в’їхати у Шенгенську зону на підставі закордонного біометричного паспорта без візи, пересуватись по території Шенгенської зони та перебувати у будь-якій країні Шенгенської зони протягом 90 днів з дня в’їзду. Цей дозвіл на перебування можна буде продовжити ще на наступні 90 днів. Для цього потрібно буде звернутись у відповідний орган у справах іноземців у місці, де ви проживаєте.

Цей варіант Німеччина радить обирати тим, у кого є дійсні закордонні біометричні паспорти та є власні ресурси, щоб забезпечити потреби (кошти, знайомі, друзі, родичі, хто може допомогти із житлом). В такому випадку ви не обмежені у виборі житла і можете лише залишити свої дані у найближчому органі зі справ іноземців або відділі поліції.

Якщо ваш закордонний паспорт дійсний, але його строк закінчується, перед виїздом закордон можна звернутись до будь-якого РАЦСУ чи відділу Державної міграційної служби України, які можуть продовжити строк дії паспорта на наступні 5 років чи вклеїти фото дітей у паспорти їх законних представників.

Також можливий пункт перетину кордону за наявності лише паспорта громадянина України.

Якщо у вас немає паспорта громадянина України або ж він втрачений, то є такі можливості:

  • звернутись у будь-який РАЦС або відділ Державної міграційної служби України;
  • обрати пункти перетину кордону із Польщею, оскільки Польща дозволяє перебувати без будь-яких документів, що посвідчують особу, на своїй території до закінчення перевірки особи.

Радимо ще до реєстрації в Німеччині (до прибуття в Німеччину) прочитати важливу методичку з правових питань (постійно оновлюється). Її створили автори каналу  UKRAINE-Refugee legal advice Germany – телеграм канал, де юристи і адвокати з іміграційних питань консультують та відповідають на питання про документи, реєстрацію, різницю у статусах та інші юридичні документи.

Якщо ж часу прочитати методичку у вас не було, запам’ятайте, будь ласка, наступне формулювання, яке потрібно сказати під час реєстрації у пункті прийому біженців в Німеччині:

“Ми з України. Хочемо отримати захист Німеччини. НЕ Азюль”
“Wir sind aus der Ukraine, wir möchten Vorübergeher Schutz § 24. Nicht Asyl.”
“Мы с Украины. Возьмите нас под параграф защиты от военных катастроф”.
“Вір зінд аус дер Украіне. Вір мьохтен Форюбергеєр Шутц параграф фір унд цванціхь. Ніхт Азюль”.

Covid сертифікати: ми наполегливо рекомендуємо брати з собою свої сертифікати про вакцинацію. У Німеччині перед в’їздом зараз існує правило 3G (тобто людина повинна бути повністю вакцинована, або мати документ про те, що перехворіла/одужала, або ж мати негативний результат тесту (експрес-тест на антиген, діє не більше 24 годин, або ж ПРЦ тест, діє не більше 48 годин).

Що чекає на українця по приїзду до Німеччини

Влада країни попереджає, що відразу після прибуття в Берлін українцям необхідно звернутися в намет під назвою «Welcome Hall Land Berlin» на площі Washingtonplatz перед будівлею вокзалу. Там вам допоможуть з їжею, медикаментами і житлом, а також скоординують ваші подальші дії.

У центрі прибуття вам зроблять тест на коронавірус, а потім зареєструють. Також українці отримують набір засобів особистої гігієни, триразове харчування та кімнату для ночівлі. Варто пам’ятати, що реєстрація — поняття, не тотожне отриманню статусу біженця. Українці можуть перебувати на території країни без нього.

Також біженцям у Німеччині надаються такі основні види допомоги та фінансової підтримки:

  • гроші на кишенькові витрати в таборах біженців;
  • натуральні виплати;
  • оплата житла та інших фактичних витрат;
  • соціальні допомоги.

Кожному іноземцю видаються гроші на кишенькові витрати — 135 євро для дорослого, для пар — 244 євро, а за кожну дитину вони отримують додатково 80 євро.

Як отримати статус біженця в Німеччині

Для того, щоб отримати статус біженця, українцю необхідно звернутися в спеціальний центр (його адресу підкажуть волонтери в конкретному місті). Потім потрібно пройти інтерв’ю, заповнити форму і подати заявку. Час очікування статусу становить близько 6 місяців, на цей період держава надає допомогу по безробіттю (385 євро), житло та харчування.

Існує альтернатива — тимчасовий захист, його українці отримують автоматично, перетинаючи кордон. Він залишає за собою право на набуття статусу біженця, але відкриває українцю доступ до ринку праці, освіти, медицини та допомоги. Для того, щоб легалізуватися в країні, потрібно звернутися в спеціальні центри конкретного міста, де вам видадуть документ, в якому описаний ваш статус і права.

Телеграм Links Only Infos Ukraine з важливими лінками про допомогу українцям. Там же можна знайти лінки на чати для конкретних міст чи регіонів Німеччини.

Телеграм Помощь украинцам в Германии  та енциклопедія із корисними посиланнями від цього каналу

Банківські рахунки: постанова BaFin (орган з питань фінансового нагляду Німеччини) про те, що для відкриття базового рахунку у німецькому банку українцям достатньо пред’явити паспорт; жодних кредитних та фінансових перевірок не буде.

✔️У Берліні працює центр із прийому біженців вдень та вночі Haus 2 для реєстрації. Oranienburger Straße 285 D-13437 Berlin ☏ +49 (0) 30 50 93 06 920. Людей реєструють офіційно.

✔️Реєстрація біженців Берлін-Бранденбург: https://www.stadt-brandenburg.de/presse/hilfe-fuer-ukrainische-fluechtlinge

✔️Англомовна група допомоги в Берліні: https://t.me/+pY4AEUY_0jZhMzQ0

✔️Житло та допомога у Франкфурті-на-Одері: https://www.instagram.com/p/CaWz0ijN_4s/?utm_medium=copy_link

✔️Медична допомога людям без медичного страхування у

Німеччині: https://www.malteser.de/menschen-ohne-krankenversicherung/unsere-standorte.html

Якщо вам чи вашим рідним потрібна допомога з транспортуванням, фінансами, документацією, супроводом у державні організації, з житлом, переказами, питаннями виведення коштів з рахунків в Україні ви можете звертатися до @finanzen.berlin — спільнота допомоги в інстаграмі. Група волонтерів зв’яжеться з вами та допоможе.

Тимчасові домівки по всій Німеччині: https://wunderflats.com/page/ukraine/tenants-in-need-en?fbclid=IwAR0AEJd02pUnepbJoMgJ2xHLV4XsGdY_6ORCAeLZew8HBjE2lPSLwsN0a8I

 

 

Сотни тысяч украинцев стали беженцами в результате войны, развязанной Россией. Большинство находят убежище в Польше и других соседних странах. Однако и в ФРГ все больше беженцев из Украины.

✔️В Берлине работает центр по приему беженцев днем ​​и ночью Haus 2 для регистрации.

Oranienburger Straße 285 D-13437 Berlin ☏ +49 (0) 30 50 93 06 920. Людей реєструють офіційно.

✔️Регистрация беженцев Берлин-Бранденбург: https://www.stadt-brandenburg.de/presse/hilfe-fuer-ukrainische-fluechtlinge

✔️Англоязычная группа помощи в Берлине: https://t.me/+pY4AEUY_0jZhMzQ0

✔️Жилье и помощь во Франфурте-на-Одере: https://www.instagram.com/p/CaWz0ijN_4s/?utm_medium=copy_link

✔️Медицинская помощь людям без страховки в Германии: https://www.malteser.de/menschen-ohne-krankenversicherung/unsere-standorte.html

Если вам или вашим родным нужна помощь с транспортировкой, финансами, документацией, сопровождением в государственные организации, с жильем, переводами, вопросами вывода средств со счетов в Украине, вы можете обращаться к @finanzen.berlin — сообщество помощи в инстаграме. Группа волонтеров свяжется с вами и поможет.

Временные дома в Германии: https://wunderflats.com/page/ukraine/tenants-in-need-en?fbclid=IwAR0AEJd02pUnepbJoMgJ2xHLV4XsGdY_6ORCAeLZew8HBjE2lPSLwsN0a8I

Читайте также: Італія приймає українських біженців — куди звертатися та умови