Виставка українського мистецтва в музеї Мадриду Тіссен-Борнемісса

Виставка має на меті нагадати на Заході про важливу частину європейського модернізму — про модернізм український.

У місті Мадрид у всесвітньовідомому національному музеї Іспанії — Тіссен-Борнемісса відбулася презентація виставки українського мистецтва «У центрі бурі. Модернізм в Україні 1900–1930-х років».

Це перша у світі виставка такого масштабу з понад 70 роботами з колекцій Національного художнього музею України та Державного музею театру, музики та кіномистецтва України, яка має на меті відновити історію модернізму в Україні та сформувати комплексне бачення українського новаторського мистецтва перших десятиліть ХХ століття.

У Мадриді представили 51 картину, яку вивезли з Києва 15 листопада за кілька годин до массованого ракетного обстрілу з боку росії.

Двадцяті роки XX століття ввійшли в історію українського мистецтва як справжній ренесанс. Саме цей яскравий період — у центрі масштабної виставки «In the Eye of the Storm. Modernism in Ukraine, 1900—1930», що відкривається в Музеї Тиссена-Борнемісса в Мадриді. На виставці покажуть найвідоміших далеко за межами України майстрів модернізму, як-от Олександр Богомазов, Василь Єрмілов, Віктор Пальмов, Анатоль Петрицький.

Зазначається, що картини «таємно упакували» у вантажівки та вивезли зі столиці у бік польсько-українського кордону.

Розвиток українського модернізму відбувався на складному соціально-політичному тлі розпаду імперій, Першої світової війни, революцій 1917 року з подальшою Визвольною війною України й остаточного створення радянської України. Жорстокі сталінські репресії серед української інтелігенції призвели до розстрілу багатьох письменників, театральних режисерів і художників, а Голодомор, рукотворний голод 1932—33 років,. Попри ці трагічні обставини, українське мистецтво того часу пережило справжній ренесанс творчих експериментів, розповідають автори виставки.

Крім півсотні українських картин, експозиція містить ще приблизно 18 українських робіт, в тому числі з приватних колекцій.

На виставці в Мадриді покажуть понад 70 робіт — від картин й ескізів до колажів і театральних дизайнів. Проєкт також представить роботи всесвітньо відомих художників, як-от Олександра Екстер, Володимир Баранов-Россіне та Соня Делоне, що народилися й розпочали свою кар’єру в Україні, але стали відомими за кордоном. Також серед них — твори Казимира Малевича та Еля Лісицького, митців міжнародного авангарду, які творили в Україні, але яких тривалий час світова спільнота сприймала як неукраїнських художників, тож у певному сенсі ця виставка є поверненням тих митців, яких привласнювала Росія.

Нині у фондах музею понад вісімсот зразків не лише західноєвропейського живопису, а й творів тих напрямків, які раніше не прикрашали мадридські збори.

Партнери виставки — Національний художній музей України та Державний музей театру, музики та кіно України. Куратори проєкту — Костянтин Акінша, Катя Денисова та Олена Кашуба-Вольвач. Одна з ініціаторок виставки — баронеса Франческа Тиссен-Борнеміса, учасниця опікунської ради Національного музею Тиссен-Борнеміса. Проєкт створено за підтримки Офісу Президента та Міністерства культури України.

Виставка триватиме до 30 квітня 2023 року у залах 48-52 (перший поверх)

 

Читайте також: В яких випадках сплачувати податки за кордоном?