Як змінилася допомога для українських біженців у Польщі?

Правила для біженців змінені.

За статусом тимчасового захисту з правом на виплати та пільги, тобто за номером PESEL зі статусом «укр», від перших днів війни звернулося понад 1,2 мільйона українців. Решта тих, хто прибув, на статус та державну допомогу не надавали заявок. Із загальної кількості зареєстрованих понад 500 тисяч людей працездатного віку, половина з них уже влаштувалися на роботу.

Від перших днів приймання біженців Польща заявляла, що метою програми є допомогти українцям інтегруватися у суспільство, знайти роботу, продовжити навчання тощо. Щоб прихистити українців, була запущена програма «40+» , полякам, які приймали українців у себе вдома та годували їх або розміщували в готелях, на  базах відпочинку з харчуванням, держава виплачувала по 40 злотих за людину на добу. За сім’ю з трьох осіб поляк міг отримати 3600 злотих на місяць, близько 24 тис. грн. У червні польський уряд заявив, що ця програма буде обмежуватися 120 днями від дня перетину кордону.

Правила стосується і тих, хто прибуде  до Польщі у липні. Виняток зробили для багатодітних сімей, людей з інвалідністю, пенсіонерів, вагітних жінок, осіб, які доглядають за немовлятами — період виплати за них будуть подовжений ще на 120 днів. Тих біженців, які вичерпали свої 120 днів перебування в Польщі та не змогли знайти роботу, не можуть винаймати житло, влада обіцяє поселити в місця «загального розміщення» та муніципальні приміщення, уточнюючи, що це не табори для біженців.

Українцям продовжують виплачувати всі виплати, а саме, 300 злотих одноразово, 500 злотих для дітей віком до 18 років щомісяця, надавати допомогу малозабезпеченим сім’ям, безкоштовну медичну допомогу, влаштовувати у школи.

Водночас у багатьох місцях скоротилися або закрилися пункти з роздаванням гуманітарної допомоги та продуктів, а польська залізнична компанія PKP Intercity повідомила про скасування безкоштовного проїзду для біженців з України на всіх напрямках від 1 липня.

Нагадаємо, що українські біженці, які живуть в польському Каліші можуть отримати ще одну грошову допомогу від німецької благодійної організації Diakonie Katastrophenhilfe.

Який розмір допомоги

Українці зможуть отримувати один раз на місяць протягом трьох місяців допомогу розміром 700 злотих на одну особу та по 600 злотих на кожного наступного члена сім’ї. Для участі у програмі не потрібно бути громадянином України, якщо можете довести, що ви легально проживаєте в Україні.

Умови отримання допомоги такі:

  • Прибуття до Польщі від 24 лютого 2022 року  Умова від’їзду після 24 лютого 2022 року поширюється лише на одного члена сім’ї.
  • Ніхто із сім’ї не отримував іншої фінансової допомоги від УВКБ ООН або іншої неурядової організації. Це не стосується підтримки від соціальних служб у Польщі.
  • Ніхто із членів  сім’ї не працює у Польщі та не має доступу до будь-яких видів доходу.

Окрім цього, потрібно відповідати хоча б одному з таких критеріїв:

  • ви один батько або мати у Польщі,
  • ви  людина віком 65 і з вами немає інших дорослих членів сім’ї,
  • ви вагітна,
  • ви маєте під опікою двох або більше дітей,
  • у вас є член сім’ї з особливими потребами,
  • у вас є член сім’ї з хронічним/серйозним захворюванням.

Як зареєструватись на отримання допомоги

Усі члени сім’ї, які мають право на допомогу, включаючи дітей та інших членів сім’ї, повинні особисто прийти до Реєстраційного центру Diakonie Katastrophenhilfe (DKH). Документи потрібні для отримання допомоги — паспорт, будь-яке посвідчення особи, документ, який може підтвердити особу та особи членів вашої родини та будь-який документ, який підтверджує дату в’їзду до Польщі після 24 лютого 2022 року.

Для участі у програмі потрібно вказати номер PESEL та зареєструватися за посиланням.