Допомога в Угорщині та інші корисні контакти для українців, які перебувають там

Українці можуть отримати притулок в Угорщині навіть без документів та з домашніми тваринами.

Війна з росією змусила багатьох українців шукати притулок закордоном. Найпопулярніші напрямки для еміграції — Польща, Словаччина і, звичайно, Угорщина, яка пропонує спрощену процедуру отримання притулку для українців і дозволяє в’їзд з домашніми тваринами без документів.

 Наводимо додаткові роз’яснення щодо статусу захищеної особи

  1. Якщо особа їде транзитом З БІОМЕТРИЧНИМ ПАСПОРТОМ через Угорщину, але хоче просити статус захищеної особи в іншій країні, тоді в Угорщині він не потребує жодної реєстрації, і просто їде далі.
  2. Якщо особа їде транзитом БЕЗ БІОМЕТРИЧНОГО ПАСПОРТУ через Угорщину, але хоче просити статус захищеної особи в іншій країні, тоді в Угорщині потрібно пройти реєстрацію і в той же день отримати посвідку на тимчасове перебування на 1-2 місяці. Реєстрацію можна пройти після перетину кордону в лагері біженців, або в будь-якій міграційній службі Угорщини. У Будапешті можна отримати посвідку на тимчасове перебування у будь-якій з трьох міграційних служб. При заповненні анкети необхідно вказати що ви НЕ ПРОСИТЕ ЗАХИСТУ. Ця посвідка на тимчасове перебування не дає жодних прав, окрім перебувати на території Угорщини.
  3. Якщо ви заїхали з біометричним паспортом і плануєте залишитись в Угорщині, тоді ви можете не поспішати подавати на статус захищеної особи. Ви можете оформити ВНЖ в робочих цілях, або подати на статус захищеної особи перед закінченням біометрії.
  4. Якщо дорослі або діти заїхали без біометричного паспорту і планують залишитись в Угорщині, тоді вам обов’язково звернутись за отриманням статусу захищеної особи. Зробіть це як можна швидше, але не пізніше ніж за місяць.
  5. На статус захищеної особи можна податись зразу після перетину кордону в таборі біженців, або в міграційних службах по всій Угорщині. В Будапешті заяви на отримання статусу захищеної особи розглядає лише офіс за адресою HARMAT UTCA 131.
  6. Після подачі заяви, в якій ви вкажете, що потребуєте захисту, Вам видадуть тимчасовий дозвіл на ГУМАНІТАРНЕ перебування на 2 місяці, для очікування рішення. Даний тимчасовий гуманітарний дозвіл вже надає права на медицину та на навчання дітей в місцевих школах і садочках.
  7. Розгляд справи на отримання статусу захищеної особи триває до 45 днів. Після розгляду ви отримаєте пластикову картку на рік ПОШТОЮ на адресу проживання, яку вказали при заповненні заяви. В разі, якщо під час очікування рішення ви змінюєте місце проживання, ТЕРМІНОВО йдіть в міграційну і напишіть про це заяву, щоб ваша картка не загубилась.
  8. ВАЖЛИВО. З тимчасовим гуманітарним дозволом на перебування, без біометричного паспорту, під час очікування картки статусу захищеної особи, НЕ МОЖНА ПРАЦЮВАТИ. Роботу можна починати лише після отримання статусу.
  9. Не може бути статусу захищеної особи в двох країнах одночасно. Якщо ви вже отримали статус в іншій країні, але передумали і бажаєте отримати його в Угорщині, тоді спочатку потрібно подати на ануляцію статусу в іншій країні, і з довідкою про це йти подавати на статус в Угорщині.
  10. Якщо особа заїхала до Угорщини до 24 лютого 2022 року, тоді вона може просити статус захищеної особи, лише у випадку якщо її ВНЖ або біометрія закінчується чи вже закінчилась після 24 лютого.
  11. Були чутки, що при приділенні статусу захищеної особи можуть звертати увагу на регіон з якого приїхали люди і чи ведуться там бойові дії. Але ці чутки нам спростували, і підтвердили що будь-хто з усієї України може отримати такий статус.
  12. З фінансових дотацій оновлення вказують на те що можна буде отримувати 28500 форинтів державної підтримки та по 12 000 форинтів на кожну дитину. Також можна буде компенсувати витрати на навчання дітей та навчатись безкоштовно на курсах угорської мови. Відбуватиметься і заохочення роботодавців, які братимуть на роботу «захищених осіб».
  13. Також окрім громадян України та Угорщини, які можуть приїхати з України і отримати статус захищеної особи, додали громадян Росії, які «примусово» отримали громадянство Росії після 2014 року на окупованих територіях.

Як в’їхати в Угорщину

Угорщина впускає всіх, хто перебував на території України легально і навіть без візи. В’їхати в Угорщину можна без паспорта та інших документів. Прикордонний пункт в Чопі можливо перетнути тільки на автомобілі або поїзді. Решту  можна перейти пішки. При перетині кордону мами з дитиною достатньо свідоцтва про народження. Будь-хто може перетнути кордон України з Угорщиною та отримати тимчасовий притулок відповідно до одного з розділів Закону про притулок. У ньому йдеться: «ті, хто був змушений покинути свою країну через збройний конфлікт, громадянську війну або міжетнічні сутички (…)» мають право на тимчасовий притулок. Це стосується всіх громадян України, які прибувають із території України, а також громадян третіх країн, які проживають в Україні на законних підставах.

Важливо! Тимчасовий притулок не той самий, що статус біженця. У першому випадку йдеться про тимчасовий статус, який може бути скасовано за рішенням уряду будь-якої миті.

Українцям доступний безкоштовний проїзд на поїздах MAV-START по всій території Угорщини.

Громадяни України, особливо жінки, які зараз намагаються виїхати за кордон України, піддаються великому ризику торгівлі людьми.  Є багато людей, які пропонують поїздки та притулок, але не всі є тими, за кого себе видають. Ніколи не давайте паспорт або документи, що посвідчують особу, нікому, крім прикордонника.  Сфотографуйте його своїм телефоном, щоб у вас була копія, якщо ви загубили його, але все ще маєте телефон.  Надішліть цю копію друзям / родині / електронною поштою собі.  Повідомляйте своїм близьким де Ви знаходитесь. Пересилайте їм дані допомагаючих осіб, а також реєстраційні номерні знаки автомобілів, котрі Вас перевозять. Будьте обережні!

Прикордонні пункти в Угорщину:

  • Лужанка — Beregsurany
  • Вилок — Tiszabecs
  • Тиса (Чоп) — Zahony: можете писати на WhatsApp (+36 30 207 83 82)  місцеві волонтери розмовляють англійською та допоможуть при перетині кордону
  • Косино — Barabás
  • Дзвінкове — Lónya

Тварини

Перетин кордону з домашніми тваринами: 

  • Ветеринарна служба Угорщини підготувалася до прибуття тварин (не відмічених мікрочіпом, нещеплених, без аналізу на титри), які прибувають із України зі своїм господарем. Для безперешкодного в’їзду до Угорщини необхідно заздалегідь заповнити спрощену реєстраційну форму.
  • Допомога при перетині кордону з тваринами — https://www.facebook.com/groups/369562874707496/  

Поїзди компанії MAV безкоштовні для кожного українця, що подорожує від кордону до пункту перебування в Угорщині (квиток Szolidaritási jeggy доступний тільки в касах міста Záhony та на поїздах, що прямують з нього). В решті пунктів пропуску організовано волонтерський транспорт до станцій поїздів або інших частин Угорщини. 

Приватні особи які пропонують транспорт, притулок біля Угорського кордону — https://www.facebook.com/groups/994143548136400/ 

Для тих  перетинає і перетнув кордон  консультації щодо логістики +380504787128 или +32474300076 whatsapp / viber

Від кордону автобуси доставляють залізничного вокзалу Ньиредьхаза Nyíregyháza. Звідти ходять поїзди на Будапешт. 

https://wizzair.com/#/rescue зараз пропонують безкоштовні квитки з Польщі, Румунії, Угорщини та Словаччини, замість оплати потрібно запровадити номер українського паспорта)

Правила в’їзду до сусідніх з Україною країн в умовах військового конфлікту
Інформація щодо безпечного виїзду за кордон (527.org.ua)

Посольство України в Угорщині

https://www.facebook.com/ukran.nagykovetseg.magyarorszag
тел.:+36 1 422 4120 

адреса: Istenhegyi út 84b, Budapest, 1125 Угорщина 

Лікарська допомога 

Біженці з України можуть отримати безкоштовну медичну допомогу від угорських лікарів загальної практики, спеціалізованих клінік та лікарень. На веб-сайті Університету Земмельвайса (SOTE) зазначено, що допомога біженцям буде надаватися у всіх гострих і невідкладних випадках. Клініка також запропонувала допомогти студентам-медикам та спеціалістам у навчанні чи працевлаштуванні в Угорщині. Якщо українські пацієнти мають мовні труднощі в клініці, кафедра мов спеціального призначення університету забезпечує цілодобовий перекладний переклад українською та російською мовами.

https://semmelweis.hu/english/ 

Дуна Медікал Центр (Duna Medical Center)  надає послуги необхідної медичної допомоги для громадян, що вимушено залишили свої домівки в Україні. Наразі ми можемо безкоштовно надавати послуги за даними напрямками з 8 ранку до 8 вечора:

1) Гінекологічний огляд та догляд за вагітністю;

2) Терапевтичний огляд.

При собі необхідно мати паспорт.

Контактна особа – Аннамарія Пінтер (Annamária Pintér) +36706980696.

У випадках загрози життю або у разі потреби невідкладної допомоги телефонуйте за номером 112

Інші джерела:

Чат перша медична допомога https://invite.viber.com/?g2=AQB45461TuACf07RdrUczvleuMKyXNg2BwShyMtX6AhxjQpGaAVHaC3WqtCkDuxS

В Будапешті за лікарською допомогою можна звернутися до Надії та Іштвана Тихані 06 30 515 30 62, drtihanyindja@gmail.com, за ліками до Тетяни 06 30 461 67 75

Розміщення

Мапа з розміщенням у різних країнах світу: 

Сайт-мапа для пошуку притулку та тимчасового житла, також є таблиця з корисними посиланнями: shelter for ukraine (google.com)

https://mapahelp.me/

Табори для біженців на одній картi.

Подати заявку на проживання 

https://www.ukrainenow.org/looking-for-help-abroad

https://unitedforukraine.org/

https://www.host4ukraine.com/

https://forms.monday.com/forms/c51318760da822e2990f3c43f95dfd15?r=use1&fbclid=IwAR3TAIoCap-8s5pghCfRqna2PM2OrPmby4oyTaIY4knkZMp5Wh1wZD2Ntwk

https://ukrainesupport.net/uk

Заявка на розміщення: https://docs.google.com/forms/d/e/1FAIpQLSfHYayJ5NVD5V34VlZIuCguusq9_OalsAAoQuxPXbW4wmzzRQ/viewform

Корисні контакти для біженців в Угорщині

Война с Россией вынудила многих украинцев искать убежище заграницей. Самые популярные направления для эмиграции — Польша, Словакия и, конечно, Венгрия. Венгрия предлагает упрощенную процедуру получения убежища для украинцев и разрешает въезд с домашними животными без документов.

Как въехать в Венгрию

Венгрия впускает всех, кто находился на территории Украины легально и даже без визы. Въехать в Венгрию можно без паспорта и других документов. Пограничный пункт в Чопе возможно пересечь только на автомобиле или поезде. Остальные также можно перейти пешком.

Украинцам доступен бесплатный проезд на поездах MAV-START по всей территории Венгрии.

Пограничные пункты в Венгрию 

  • Лужанка — Beregsurany
  • Вилок — Tiszabecs
  • Тиса (Чоп) — Zahony: можете писать на WhatsApp (+36 30 207 83 82)  местные волонтеры говорят на английском и помогут при пересечении границы
  • Косино — Barabás
  • Дзвинкове — Lónya

Въезд с животными разрешен без предъявления ветеринарных справок или паспортов.

Полезные контакты для украинцев в Венгрии

Помощь с жильем можно найти здесь и здесь.

Viber чат помощи беженцам в Венгрии.

Fb-группа помощи беженцам из Украины.

Посольство Украины в Венгрии, адрес: Istenhegyi út 84b, Budapest, 1125, телефон +36 1 422 4120

https://www.facebook.com/ukran.nagykovetseg.magyarorszag/

Читайте також: Де в Європі знайти житло українцям, які тимчасово вимушені були залишити країну?