Чехія: зміни для українських біженців

Чехія прийняла вже 270 тис. українських громадян і не може прийняти більше біженців.

Президент Чехії підписав закон про зміну програми підтримки українських біженців, який найближчими днями буде опублікований і набуде чинності. Зміни стосуються виплат та медичної допомоги.

Зараз на безумовну виплату 500 крон (6300 гривень) мають право всі новоприбулі, які отримали візу тимчасової допомоги. Цю суму можна отримати ще 5 разів щомісяця, для цього потрібно підтвердити скрутне матеріальне становище, відсутність роботи та власності в країні. За новими умовами, якщо біженцям нададуть безкоштовне житло, щоденне багаторазове харчування та гігієнічні засоби, вони втрачають права на цю виплату.

Такі заходи розроблені проти зловживань мігрантами, які приїжджають до країни, заради грошової допомоги. Тому зроблено все, щоб виплати отримували ті, хто фактично проживає в Чехії, а не приїжджає за допомогою.

Раніше держава зобов’язувалась оплачувати українцям медичне страхування протягом року, згідно з новим положенням — до 150 днів. За цей час біженець може знайти роботу, і сплачуватиме медичне страхування зможе роботодавець. Держава продовжить сплачувати страхові внески лише за дітей віком до 18 років, пенсіонерів та людей з інвалідністю.

Максимальний термін розгляду заяви про візу тимчасового захисту подовжать до 60 днів.

Загалом, Чехія видала українцям понад 370 тисяч вiз тимчасового захисту. Візи дозволяють перебувати в країні впродовж року та надають доступ до державного медичного страхування, освіти та ринку праці. За словами міністра праці та соціальних справ зараз у Чехії за тимчасовим захистом працюють понад 70 тисяч українців, а кількість біженців значно перевищує актуальні вакансії.

Щоб уникнути зловживань пільгами для біженців, у країні посилять паспортний контроль та допомагатимуть лише тим, хто рятується від війни та перетнув кордон України. Відповідно до проекту, МВС та поліція також надаватимуть тимчасову візу громадянам України та особам, які постійно проживали в Україні до російського вторгнення і які не можуть повернутися до своєї рідної країни. Спеціальна віза видається українцям терміном на рік. Закон зобов’язує українських біженців повідомляти про своє місце проживання у Чехії. При цьому зі спеціальною візою вони зможуть мандрувати всією Шенгенською зоною.

Українські біженці включені до державної системи медичного страхування. Відповідно до проекту, страхові внески за них сплачуватиме держава, якщо вони не працевлаштовані та не мають іншого доходу від бізнесу. Закон також регулює медичне страхування дітей, народжених біженцями із України в Чехії.

Також легше буде потрапити на ринок праці —  не потрібно отримувати дозвіл на роботу. Українці мають ті самі права на працевлаштування, що й іноземці із ПМП.

Діти біженців зможуть почати ходити до дитячих груп, держава їх фінансуватиме. Засновник дитячої групи зможе подати заявку на виплату допомоги для її діяльності. Діти можуть відвідувати корпоративні дитячі групи, які зараз призначені тільки для дітей співробітників. Цей захід покликаний сприяти інтеграції дітей і дорослих, які прибувають і зможуть приступити до роботи. Крім того, законопроект спростить біженцям підтвердження своєї кваліфікації для роботи у дитячих колективах.

Українцям, які отримали спеціальну візу, держава автоматично виплатить гуманітарну допомогу у розмірі 5000 крон. Гроші призначені покриття основних потреб. Якщо дохід та добробут заявника продовжать погіршуватися, він зможе знову претендувати на допомогу. Допомога буде виплачуватись протягом п’яти місяців.

Сім’ї, де проживають біженці, також зможуть отримати фінансову допомогу. Поки що очікується сума у ​​розмірі 3000 крон на особу на місяць, але не більше 9000 крон на всіх. Конкретні умови виплати цієї допомоги має визначити уряд спеціальною ухвалою після того, як закон підпише президент.

Тут ви також знайдете детальну інформацію про допомогу країни та можливість роботи на її території https://www.nasiukrajinci.cz/

Також телефонуйте на пряму лінію для громадян України, вона працює цілодобово: +420 974 801 802

e-mail: ukrajina@mvcr.cz

С начала военных действий России в Чешскую Республику прибыло около 100 000 беженцев из Украины, заявляют в министре внутренних дел страны. Чехия обратилась к ЕС за финансовой помощью в связи с наплывом беженцев. Поэтому если вы рассматриваете другие страны для временного переезда лучше обратите внимания на них, если все же ваша цель Чехия рассказываем куда обратиться за помощью.

Здесь вы найдете детальную информацию про помощь страны и возможность работы на ее территории: https://www.nasiukrajinci.cz/

Также звоните на прямую линию для граждан Украины, она работает круглосуточно: +420 974 801 802

e-mail: ukrajina@mvcr.cz

Читайте також: Румунія приймає українських біженців — куди звертатися та умови