Після 100-річної прем’єри у Carnegie Hall знову лунає «Щедрик»

У Нью-Йорку в Карнегі-Холі відбувся урочистий концерт з нагоди 100-річчя виконання в цьому закладі пісні Миколи Леонтовича «Щедрик».

Пісня «Щедрик» Миколи Леонтовича знову пролунала у стінах Карнегі-Холу в Нью-Йорку. Саме там 100 років тому американці вперше почули мелодію українського композитора.

На концерті виступили український дитячий хор «Щедрик» з Києва та український хор «Думка» з Нью-Йорка. Ведучими події були культовий режисер Мартін Скорсезе й американська акторка українського походження Віра Фарміга. З нагоди 100-річчя прем’єри щедрівки до аудиторії з промовами звернулись Володимир та Олена Зеленські.

«Україна пишається твором Леонтовича. Через нього ми розповідаємо світові про українську культуру та ідентичність. Це особливо важливо зараз, коли Росія намагається знищити наш народ. Саме тому вечір почався з аплодисментів військовим Збройних Сил України», — наголосив очільник держави.

Частина зібраних від події коштів піде на відбудову України в межах проєкту United24.

 

Композитор Леонтович удосконалював «Щедрика» майже 20 років. У радянський час влада, замість оцінити геній композитора,  знищила його, як і інших українських митців. Втім, шедевральна колядка стала відомою у світі, на жаль, нині мало хто в зарубіжжі говорить про її українське коріння.

Уперше «Щедрик» Миколи Леонтовича прозвучав на Різдво у грудні 1916 року. Її виконав хор Київського університету, де працював Микола Леонтовича. І це була не перша версія обробленої композитором ще дохристиянської пісні, яку виконували навесні – у березні  («Щедрик, щедрик, щедрівочка – прилетіла ластівочка…), коли, згідно з давнім календарем, наставав Новий рік. Так ось,  Микола Леонтович ще до першого виконання аранжував твір понад 10 років. Перша редакція «Щедрика» з’явилася 1910 року. А потім були й інші редакції, які, вочевидь, не задовольняли композитора. І навіть коли митці просили Леонтовича надати колядку для виконання під час європейського турне з метою презентації за кордоном України як незалежної держави, композитор не був у захваті від пропозиції.  Однак зараз український “Щедрик” лунає по всьому світу. Багато сучасних українських  та іноземних співаків успішно виконують цей новорічний пісенний шедевр.

Читайте також: Аргентина спростила для українських туристів умови в’їзду