Швейцарія оптимізувала систему розміщення українських переселенців

Швейцарія вже виділила 80 млн франків на гуманітарну допомогу Україні та іншим країнам регіону

Тепер українці не можуть самостійно вибирати, в якому регіоні жити. Мета такого рішення полягає у пропорційному розподілі біженців з урахуванням можливостей кантонів. Оскільки найпопулярніші місця (Цюрих, Базель, Берн, Тічино) вже не можуть приймати тимчасових біженців. Проте сім’ї та певні групи людей зможуть залишатися разом. Якщо, наприклад, українець захоче змінити локацію, то необхідно погодити переїзд із місцевою владою. 

Також швейцарія готова надавати українцям, що залишили свою країну через війну, спеціальний статус «S», який раніше не надавався. Так званий статус S, який вирішили запропонувати для зустрічі українців, був розроблений в середині 90-х років, під час воєн на Балканах. Цей механізм розробили для того, щоб швидко приймати біженців, обходячи тривалі бюрократичні процедури.   На момент остаточного схвалення цього механізму у червні 1999 року війни на території колишньої Югославії вже закінчилися і механізм досі жодного разу не був залучений на практиці.

Статус «S» може поширюватися на українців та членів родин, а також громадян третіх країн, які до початку повномасштабної війни мали постійну посвідку на проживання в Україні та не можуть безпечно повернутись у власну країну. Статус «S» не може надаватися особам, які вже отримали захист у якійсь країні ЄС.

Цей статус надає право проживання у Швейцарії протягом одного року, з можливістю продовження доти, доки триватиме війна. Його надання дає можливість одразу шукати роботу, а дітям — йти до школи. Також планується фінансова підтримка, оскільки вона залежить від кантону — деталі варто з’ясовувати на місці. Через п’ять років ті, хто все ж не зможуть повернутися у рідну країну, можуть отримати постійний дозвіл на проживання.

Уряд пішов на додатковий крок, який не передбачений автоматично, та дозволив особам з цим статусом вільно подорожувати у межах Шенгенської зони.

Згідно з поясненнями юристів, статус не застосовувався під час хвиль біженців внаслідок «арабської весни», війни у Сирії та Афганістані передусім через те, що розроблявся на випадок конфліктів «на порозі Європи» — у тому числі з міркувань безпеки, щоб таким чином в країну не потрапили потенційні терористи.

З початку повномасштабної війни до Швейцарії прибули щонайменш 11 тисяч українців — принаймні стільки вже зареєструвалися. Федеральний уряд заявив, що країна готова прийняти до 60 тисяч людей, проте владі кантонів доручили готуватися до гірших сценаріїв — припускають, що до кінця року у Швейцарію може прибути до 300 тисяч українців.

Швейцарія підготувала для українців близько 5000 місць у федеральних центрах для біженців, а приватні особи додатково готові запропонувати дах над головою для 45 тисяч осіб.

 Онлайн-реєстрація для українських біженців у Швейцарії.

Графік роботи Федеральних центрів з надання притулку для реєстрації українських біженців: щоденно з 9 до 16 години.

Читайте також: Chance for Work!